www.camises.com.tr
PLASTİK RAHLE

Diniajans.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
HASAN REKLAM-2
Bu haber 101179 kez okundu. | Kategori : MEMUR
Haberin Tarihi :   25 Mart 2016 - 21:06

18 yaşını bitirmiş öğrenci olmayan Asgari Geçim İndiriminden faydalanabilir mi?

Büyüt
Küçült
18 yaşını bitirmiş öğrenci olmayan Asgari Geçim İndiriminden faydalanabilir
18 yaşını bitirmiş öğrenci olmayan erkek çocuk ve askerlik hizmetini ifa ettiği sırada 25 yaşını bitirmemiş erkek çocuk için devlet memurunun aile yardımı ile asgari geçim indiriminden faydalanabilir mi?

18 yaşını bitirmiş öğrenci olmayan erkek çocuk ve askerlik hizmetini ifa ettiği sırada 25 yaşını bitirmemiş erkek çocuk için devlet memurunun aile yardımı ile asgari geçim indiriminden faydalanabilir mi?

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 202. maddesinde;devlet memurlarına, her ne şekilde olursa olsunmenfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ile çocukları için "aile yardımı ödeneği" verileceği hükme bağlanmıştır.

Aynı kanunun 206 ncı maddesinde ise; çocuğun evlenmesi, 25 yaşını doldurması, kendileri hesabına ticaret yapması veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışması (öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç) … halleri, aile yardımının kesilme sebepleri olarak sıralanmıştır. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 32 nci maddesinde; "Ücretin gerçek usulde vergilendirilmesinde asgarî geçim indirimi uygulanır.

Asgarî geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için % 50'si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10'u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5'idir." hükmü yer almıştır. 265 seri no'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği'nin "yasal düzenleme" başlıklı ikinci kısmında "İndirimin uygulamasında ‘çocuk' tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, "eş" tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder."; "medeni durum ve eşin gelirinin olmadığının tespiti" başlıklı altıncı kısmında ise "Sadece, ücret geliri elde eden eş, ‘çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş' kapsamında değerlendirilmeyecektir. Bunlar dışındakiler ise çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş kapsamında değerlendirilecek olup, münhasıran emekli maaşı alanlar da çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş olarak kabul edilecektir." denilmiştir

 

 

 



Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
İHBAR
YAZAR GİRİŞ
Son Yorumlar
Sözleşmeli imam
KAMUOYUNA DUYURU; DİYANET SENE ,TÜRK DİYANET VAKIFSENE, DİNBİRSENE, DİVASENE ÇAĞRI; REFERANDUM ÖNCESİ
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Diniajans.com | http://diniajans.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2016 - 2017
Diniajans Haber Sitemiz hiç bir Resmi Kuruluşun Yayın Organı değildir.Tamamen Özerktir. Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.